Jak získat vyšší důchod od státu
Stáhněte si zdarma ebook obsahující klíčové informace pro váš důchod v budoucnu. Získáte tak včas podrobné informace o nejčastějších chybách, díky kterým většina lidí přichází zbytečně na důchodech od státu o desítky až stovky tisíc. Objevíte také praktické rady, jak tyto chyby odstranit a získáte strategii, jak a kdy odejít co nejvýhodněji do důchoduMy & důchodové pojištění
Důchodové pojištění je součástí odvodů na sociální pojištění. To musíme platit všichni, ať už jsme zaměstnanci, OSVČ, či majitelé firem. Všichni kromě dětí, studentů a důchodců. Odvádíme relativně hodně, celkem 29,2% našeho hrubého příjmu. Člověk s průměrným platem odvádí měsíčně na důchodové pojištění 9 959 Kč měsíčně, ročně to dělá skoro 120 000 Kč a za celý produktivní život (40 let) je to skoro 4,8 mil Kč.Říkáte si, že je to strašně hodně peněz?
Ano, je to obrovská částka. Zajímavý na tom je fakt, že na jedné straně odvedeme za celý svůj život takové množství peněz do důchodového pojištění a na straně druhé vůbec nevíme, na co máme za své odvody nárok. Ukazuje se, že většina z nás prakticky nezná základy a principy důchodového systému a toho, co z něho pro nás vyplývá. Prostě platíme, ale nevíme.
Jak je to skutečně s našimi důchody
To, jaký důchod nakonec dostanete, ovlivňují dvě proměnné. Je to výpočtový základ a doba pojištění. Vypadá to jednoduše, ale není. Existuje totiž celá řada faktorů, které tyto dvě hodnoty v průběhu celého Vašeho života ovlivňují. Pokud o nich nevíte, můžeme si už v průběhu aktivního života "zadělat" na trvalé snížení Vašeho důchodu. To jsou chyby, které pak již nelze vrátit zpět.Výpočet důchodu je jedna věc, tou druhou je znalost, jak a kdy odejít do důchodu. Možná si říkáte, co je na tom složitého. Je to doslova "umění odejít do důchodu". Správné načasování a výběr nejvýhodnější varianty (předčasný důchod, předdůchod, přesluhování, dobrovolné důchodové pojištění apod.) může znamenat dokonce dřívější odchod do penze, aniž by vám poklesl váš důchod.
Proč nám hrozí nižší důchody
1
O svůj důchod se začínáme zajímat až těsně před odchodem do důchodu. A to už je většinou pozdě.2
Spoléháme na evidenci ČSSZ.Ta ale ne vždy eviduje všechny údaje potřebné pro nárok na důchod a jeho výši.
3
Naše neznalost důchodového systému a neúplnáevidence ČSSZ pak ve většině případů znamená nižší důchod, než na který máme ve skutečnosti nárok. ČSSZ nám s tím většinou nepomůže.